Historie

Ragby-1999

Quadrugby vzniklo v Kanadě ve Vinipegu v roce 1979. U zrodu stáli profesor architektury z Minatoba University Ben Harnish a dva quadruplegici Duncan Campbell a Jerry Terwin, kteří se s ohledem ke svému těžkému postižení nemohli uplatnit v basketbale vozíčkářů. Hra byla pojmenována murderball, asi pro obsah agresivních prvků. Později se začal používat název quadrugby, v dalších letech Wheelchair rugby. Zpočátku mužstvo Winipegu propagovalo tento sport exhibičně, ale již v roce 1980 bylo uspořádáno 1. kanadské mistrovství, kterého se účastnily čtyři týmy.

     V USA se hra rychle šířila díky mnoha rehabilitačním centrům, které ji zařadili do svých sportovně rehabilitačních programů. První tým byl v USA založen roku 1981 v Severní Dakotě a v témže roce se uspořádal i první mezinárodní turnaj. Dnes jsou za oceánem desítky týmů,které jsou rozděleny do několika ligových soutěží.

     V Evropě se hra rozšířila hlavně v zemích západních, jako jsou Anglie, Skotsko, Německo, Švýcarsko, Holandsko, Rakousko, Belgie a zemích severních, Švédsko, Finsko, Dánsko. Quadrugby se rozšířilo také v Japonsku, Austrálii a na Novém Zélandě.

     Od 21. ledna roku 1990 oficiálně existuje světová asociace quadrugby IWRF (International Wheelchair Rugby Federation). Vrcholem každé sezóny jsou nejvýznamnější soutěže (světové hry v Stoke Mandeville, mistrovství světa, mistrovství Evropy atd.), kromě toho probíhá řada turnajů. Na paralympiádě v Sydney 2000 bylo quadrugby uvedeno jako nový paralympijský sport. 

« zpět